MUOTOILUN OSASTO

MUOTI- JA TEKSTIILITAITEEN KOULUTUSOHJELMA
M ode- och Tekstilkonst
Fashion and Textile Design
Hämeentie 135 C, 6. krs, 00560 Helsinki

Muotoilun osasto School of Design

Tekstiilitaiteen koulutusohjelmat
Vaatetussuunnittelun ja pukutaiteen koulutusohjelmat
Undervisningsområden: Mode- och textil design
Fields of study: Textile Design, Fashion Design

Hämeentie 135 C, 6. krs, 00560 Helsinki
F. +358-9-75630355

Muotoilun osaston johtaja
Professori Helena Hyvönen, tekstiilitaide,
vastaanottoaika: tiistai klo 09.00-11.00,
p. 7563 0337, helena.hyvonen@uiah.fi

Tekstiilitaiteen, vaatetussuunnittelun ja pukutaiteen
koulutusohjelmien koulutusohjelmavastaava

Professori Pirjo Hirvonen, vaatetussuunnittelu ja pukutaide,
vastaanottoaika: tiistai klo 09-11.00, pirjo.hirvonen@uiah.fi

Tekstiilitaiteen, vaatetussuunnittelun ja pukutaiteen
koulutusohjelmien opetushenkilökunta
:

Professori Päikki Priha, tutkimus, jatko-opinnot,
vastaanottoaika: maanantai klo 10.00-11.30.
H. 6094, p. 7563 0331, paikki.priha@uiah.fi

Lehtori Kaarina Kellomäki (osa-aika), painokangassuunnittelu,
vastaanottoaika: sopimuksen mukaan. kaarina.kellomaki@uiah.fi

Lehtori Helena Lupari, kudonta,
H. 7099, helena.lupari@uiah.fi

Assistentti Ana Nuutinen
vastaanottoaika: keskiviikko 11.00-12.00
H. 6105, p. 7563 0353, ana.nuutinen@uiah.fi

Lehtori Maija Pellonpää-Forss, painokangassuunnittelu, teknologia-aineet,
virtuaaliyliopisto-opinnot, BA kurssivastaava,
vastaanottoaika: periodittain. Ajanvarauslista huoneen ovessa.
maija.forss@uiah.fi

Lehtori Jaana Pesonen, neulesuunnittelu,
vastaanottoaika: sopimuksen mukaan. Ajanvarauslista huoneen ovessa.
jaana.pesonen@uiah.fi

Lehtori Heljä Tenhiälä, vaatetussuunnittelun ja pukutaiteen
koulutusohjelman BA-vastaava
vastaanottoaika: tiistai klo 12.00-13.00. H. 6112, p. 7563 0354,
helja.tenhiala@uiah.fi


Tutkimus:
Päikki Priha (kts yllä) paikki.priha@uiah.fi
Ana Nuutinen (kts. yllä) ana.nuutinen@uiah.fi

Muu henkilökunta:

Amanuenssit
Suonsilta Helena, amanuenssi (resurssihallinto), p. 7563 0333,
helena.suonsilta@uiah.fi

Tolvanen Kaija, amanuenssi (koulutus- ja opintoasiat), p. 7563 0357,
kaija.tolvanen@uiah.fi


Studiot:

Mallimestari Helena Ekström, H. 7076, p. 7563 0533, helena.ekstrom@uiah.fi

Studiomestari Sari Haikarainen, H. 7075, p. 7563 0350, sari.haikarainen@uiah.fi
(ompelimo)

Harjoitusmestari Anja Huttunen (vv. 1.9.2003-30.9.2004) p. 7563 0350, anja.huttunen@uiah.fi

Harjoitusmestari Osmo Jousi, H. 7089, 7563 0308, osmo.jousi@uiah.fi(neulestudio)

Harjoitusmestari Päivi Kokko-Vuori, H. 7072, p. 7563 0330, paivi.kokko-vuori@uiah.fi
(kutomo)

Harjoitusmestari Hannele Wasenius, H. 7072, p. 7563 0586, hannele.wasenius@uiah.fi (kankaanpainanta- ja värjäysstudio)

Suunnittelu ja tekninen tuki (muotoilumedia) Petri Aarni, H. 6115,
p. 7563 0317, petri.aarni@uiah.fi(IT studiot)

Opiskelijatutorit :

Tekstiilitaiteen koulutusohjelma (kand) Miia Wade, miia.wade@uiah.fi
Tekstiilitaiteen koulutusohjelma (maist) Matti Suominen, matti.suominen@uiah.fi
Vaatetussuunnittelun ja pukutaiteen koulutusohjelma (kand) Emilia Eriksson, emilia.eriksson@uiah.fi
Vaatetussuunnittelun ja pukutaiteen koulutusohjelma (maist) Marita Huurinainen
International students student tutor Marita Huurinainen, marita.huurinainen@uiah.fi

Yhteystiedot | Lukujärjestykset | Koulutusohjelmat |Opintoasiat | Tutkimus/Projektit/Seminaarit
Muoti- ja tekstiilitaiteen koulutusohjelma - Taideteollinen korkeakoulu
Fashion and Textile - University of Arts and Design

Hämeentie 135 C 00560 Helsinki